Haber

Kremlin: Çin’in diğer ülkelerle ilişkilerinin Rusya’ya karşı olmayacağından eminiz

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskovbugünkü basın toplantısında ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken‘nin Çin ziyaretiyle ilgili soruyu yanıtladı.

Peskov, “Bu durumda Çin, diğer ülkelerle ilişki kurmak için egemenlik haklarını kullanıyor. Dahası, Çin ile ABD arasında öngörülebilir ilişkiler kurmanın önemi küçümsenemez. Ancak Çin ile stratejik ortaklık düzeyi, diğer ülkelerle bu tür ilişkiler kurmanın asla ülkemize karşı gelmeyeceğinden emin olmamızı sağlıyor.”dedi.

“Başkan Putin, Ukrayna konusunda müzakerelere açık, ancak şu anda diyalog zemini yok”

Kremlin Sözcüsü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘ile ilgili Ukrayna’daRus liderin ihtilafın çözümü konusunda müzakerelere açık olduğunu, AfrikaHeyet ile çok verimli bir görüşme gerçekleştirdi ancak Kiev’inBugünkü tavrını göz önünde bulundurarak müzakereleriçin ‘sabit zeminden’hakkında konuşmanın imkansız olduğunu söyledi.

Peskov, Başkan Putin’in ayrıca Afrika ülkeleriyle Rus tahılının doğrudan ihracatı konusunda müzakere etmeye hazır olduğuna dikkat çekti. “Aslında bu teslimatların sürdürülmesinin önemi vurgulandı”sözlerini kullandı.

haber-kalkandere.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu