Haber

Konya’da meteor yağmuru için maruz kalma olayı

KONYA (İGFA) –Konya Büyükşehir Belediyesi Mesleki Kurslar (KOMEK) Fotoğraf Atölyesi, “Perseid Göktaşı Yağmuru” yıldız teşhir etkinliği düzenledi.

Her yıl Ağustos ayında meydana gelen ve Türkiye’den gözlemlenebilen “Perseid Göktaşı Yağmuru” dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Konya’dan da çıplak gözle takip edildi.

KOMEK Fotoğraf Atölyesi, Konya Büyükşehir Belediyesi Kent Ormanı’nda Beyşehir Yolu üzerinde düzenlediği yıldız teşhir etkinliği ile fotoğraf ve astronomi meraklılarına da farklı bir deneyim yaşattı. Etkinlik öncesinde kursiyerlere KOMEK eğitmenleri tarafından uzun pozlama teknikleri anlatıldı. Katılımcılar daha sonra bu göksel şöleni sabahın ilk ışıklarına kadar takip edip fotoğraflamanın keyfini çıkardılar.

1992 yılından beri görülen ve Swift-Tuttle kuyruklu yıldızının kalıntılarından oluşan “Perseid Meteor Yağmuru”, meteor yağmurlarının en görkemlisi olarak biliniyor. Küçük kaya ve taşların atmosferde iz bırakarak kül haline gelmesi halk arasında “yıldız düşmesi” olarak da anılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu